Prawie 500 osób pobiegło, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

To było prawdziwe święto biegania oraz patriotyzmu. Już po raz trzeci w Żorach zorganizowany został bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Harcerskich „Dębina” było częścią ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja z Warszawy.

- Zgodnie z naszą tradycją trasa biegu wyznaczona została leśnymi ścieżkami, a baza biegu umieszczona była na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” – mówi Robert Nowak, koordynator przedsięwzięcia. W ramach żorskiego biegu Tropem Wilczym zorganizowane zostały biegi na dwóch dystansach. Pierwszym z nich był Bieg Pamięci Józefa Franczaka „Lalka” na dystansie 1963 metrów. Dystans ten nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, a biegi rozpoczęły się w samo południe w każdym z miast, które wzięło udział w realizacji projektu „Tropem Wilczym”. Zwycięzcą został Szymon Basek z grupy biegowej HRMax Żory.Na tym samym dystansie rywalizowały też dzieci do 12 roku życia, startujące w „Biegu Wilczków”.

Biegacze rywalizowali też w biegu leśnym z pomiarem czasu na dystansie 5 km. Wzięło w nim udział 350 zawodników z całego Śląska. Cała trasa biegła drogami i duktami leśnymi. Zwycięzcami biegu zostali Paweł Dzięgielowski wśród mężczyzn oraz Monika Pieczka wśród kobiet. Najstarszym uczestnikiem imprezy był 74-letni Kazimierz Płachecki, a najmłodszymi bliźniacy Bartosz i Krzysztof Nowak. W biegu wystartowały również reprezentacje Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku oraz żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic oraz innych jednostek i służb mundurowych. Funkcję honorowych starterów obu biegów sprawowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”, którzy na co dzień rekonstruują oddział Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame „Bartka”. W sumie w biegach na obu dystansach wzięło udział niemal 500 zawodników i zawodniczek w wieku od 3 - 74 lat.

Podczas biegów Tropem Wilczym oprócz atrakcji związanych z bieganiem przygotowane zostały również przedsięwzięcia towarzyszące. Jednym z nich było spotkanie z Honorowym Uczestnikiem Tropem Wilczym w Żorach, 95-letnim Żołnierzem Wyklętym ppor. Stanisławem Leśko oraz synem żorskiego Żołnierza Wyklętego por. Wiktora Kani ps.” Felek” - Wiktorem Kanią. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też Rodzinna Gra Terenowa „Tropem Szarego Wilka” oraz rekonstrukcja partyzanckiej kuchni polowej, w której serwowana była m.in. pyszna grochówka.

Podczas imprezy rozstrzygnięty został również III Internetowy Konkurs Historyczny „Żołnierze Wyklęci – Wierni Przysiędze” im. por. Wiktora Kani ps. „Felek”, którego laureatką została Joanna Paruzel..

Organizację żorskiego biegu Tropem Wilczym wspierało około 70 wolontariuszy, wśród których byli m.in. harcerze z żorskich drużyn 16 DH „Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych, 1 ŚDH „Wigry” oraz zaprzyjaźnieni harcerze z ościennych miast. Impreza była współfinansowana przez Urząd Miasta Żory.

Fot. Mateusz Kowalczyk

 

Najnowsze:

Wigilia dla wszystkich mieszkańców, czyli wspólne świętowanie na rynku!

Tradycyjnych świątecznych przysmaków będzie można spróbować podczas „Wigilii dla Mieszkańców”, która zakończy tegoroczny Jarmark Świąteczny na żorskim rynku. Na wszystkich gości oprócz smakołyków czekały będą także inne niespodzianki, w tym darmowa przejażdżka karuzelą.

Trwają zapisy do Wigilijnego Turnieju Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym

Już po raz dziewiętnasty w Żorach rozegrany zostanie Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 grudnia.

Wybrano żorskich Wolontariuszy Roku

Pomagają bezinteresownie, poświęcają swój czas, a także oddają serce innym - właśnie tacy są żorscy wolontariusze. I choć nie oczekują w zamian laurów, to każdego roku ich działania zostają docenione. 

Sesja budżetowa Rady Miasta Żory – grudzień 2017

Żorscy radni spotkają się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta. Sesja budżetowa odbędzie się w czwartek 21 grudnia w sali narad Urzędu Miasta przy Rynku 9. Początek o godz. 14:00.

Mikołaj odwiedził żorski rynek!

Setki mieszkańców i gości z innych miast przybyły w środę na żorski rynek, by w świątecznej scenerii spotkać się z Mikołajem i jego pomocnikami. Dla dzieci i dorosłych przygotowano tego dnia wiele atrakcji i niespodzianek.