Prawie 500 osób pobiegło, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

To było prawdziwe święto biegania oraz patriotyzmu. Już po raz trzeci w Żorach zorganizowany został bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Harcerskich „Dębina” było częścią ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja z Warszawy.

- Zgodnie z naszą tradycją trasa biegu wyznaczona została leśnymi ścieżkami, a baza biegu umieszczona była na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” – mówi Robert Nowak, koordynator przedsięwzięcia. W ramach żorskiego biegu Tropem Wilczym zorganizowane zostały biegi na dwóch dystansach. Pierwszym z nich był Bieg Pamięci Józefa Franczaka „Lalka” na dystansie 1963 metrów. Dystans ten nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, a biegi rozpoczęły się w samo południe w każdym z miast, które wzięło udział w realizacji projektu „Tropem Wilczym”. Zwycięzcą został Szymon Basek z grupy biegowej HRMax Żory.Na tym samym dystansie rywalizowały też dzieci do 12 roku życia, startujące w „Biegu Wilczków”.

Biegacze rywalizowali też w biegu leśnym z pomiarem czasu na dystansie 5 km. Wzięło w nim udział 350 zawodników z całego Śląska. Cała trasa biegła drogami i duktami leśnymi. Zwycięzcami biegu zostali Paweł Dzięgielowski wśród mężczyzn oraz Monika Pieczka wśród kobiet. Najstarszym uczestnikiem imprezy był 74-letni Kazimierz Płachecki, a najmłodszymi bliźniacy Bartosz i Krzysztof Nowak. W biegu wystartowały również reprezentacje Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku oraz żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic oraz innych jednostek i służb mundurowych. Funkcję honorowych starterów obu biegów sprawowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”, którzy na co dzień rekonstruują oddział Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame „Bartka”. W sumie w biegach na obu dystansach wzięło udział niemal 500 zawodników i zawodniczek w wieku od 3 - 74 lat.

Podczas biegów Tropem Wilczym oprócz atrakcji związanych z bieganiem przygotowane zostały również przedsięwzięcia towarzyszące. Jednym z nich było spotkanie z Honorowym Uczestnikiem Tropem Wilczym w Żorach, 95-letnim Żołnierzem Wyklętym ppor. Stanisławem Leśko oraz synem żorskiego Żołnierza Wyklętego por. Wiktora Kani ps.” Felek” - Wiktorem Kanią. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też Rodzinna Gra Terenowa „Tropem Szarego Wilka” oraz rekonstrukcja partyzanckiej kuchni polowej, w której serwowana była m.in. pyszna grochówka.

Podczas imprezy rozstrzygnięty został również III Internetowy Konkurs Historyczny „Żołnierze Wyklęci – Wierni Przysiędze” im. por. Wiktora Kani ps. „Felek”, którego laureatką została Joanna Paruzel..

Organizację żorskiego biegu Tropem Wilczym wspierało około 70 wolontariuszy, wśród których byli m.in. harcerze z żorskich drużyn 16 DH „Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych, 1 ŚDH „Wigry” oraz zaprzyjaźnieni harcerze z ościennych miast. Impreza była współfinansowana przez Urząd Miasta Żory.

Fot. Mateusz Kowalczyk

 

Najnowsze:

Informacja o jakości powietrza – 21 marca 2018 r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje o jakości powietrza w województwie śląskim. Dziś w Żorach jakość powietrza jest dostateczna. Podobnie będzie także jutro.

Wielkanocny rozkład jazdy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej

W okresie Świąt Wielkanocnych będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy autobusów Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej.

Sesja Młodzieżowej Rady Miasta – marzec 2018 r.

Młodzi żorzanie po raz kolejny spotkają się, by debatować o sprawach dotyczących naszego miasta podczas sesja Młodzieżowej Rady Miasta.

Oferta realizacji zadania pn. „40 lat Wczesnej interwencji (…)”

Na wniosek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Żorach, Prezydent Miasta Żory zamieszcza ofertę realizacji zadania publicznego pn. „40 lat Wczesnej Interwencji. Wczesna interwencja terapeutyczna, jako wsparcie naturalnych zdolności neuroplastycznych mózgu u dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym”.

Towarzystwo Ballo świętowało 15 urodziny!

Już od piętnastu lat Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży Ballo wyszukuje artystyczne talenty z naszego miasta i pomaga młodym ludziom w rozwijaniu ich zdolności. Podsumowaniem dotychczasowej działalności stowarzyszenia była jubileuszowa gala, zorganizowana w żorskim Domu Kultury.