Prawie 500 osób pobiegło, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

To było prawdziwe święto biegania oraz patriotyzmu. Już po raz trzeci w Żorach zorganizowany został bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Harcerskich „Dębina” było częścią ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja z Warszawy.

- Zgodnie z naszą tradycją trasa biegu wyznaczona została leśnymi ścieżkami, a baza biegu umieszczona była na terenie leśnej strzelnicy „Dębina” – mówi Robert Nowak, koordynator przedsięwzięcia. W ramach żorskiego biegu Tropem Wilczym zorganizowane zostały biegi na dwóch dystansach. Pierwszym z nich był Bieg Pamięci Józefa Franczaka „Lalka” na dystansie 1963 metrów. Dystans ten nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, a biegi rozpoczęły się w samo południe w każdym z miast, które wzięło udział w realizacji projektu „Tropem Wilczym”. Zwycięzcą został Szymon Basek z grupy biegowej HRMax Żory.Na tym samym dystansie rywalizowały też dzieci do 12 roku życia, startujące w „Biegu Wilczków”.

Biegacze rywalizowali też w biegu leśnym z pomiarem czasu na dystansie 5 km. Wzięło w nim udział 350 zawodników z całego Śląska. Cała trasa biegła drogami i duktami leśnymi. Zwycięzcami biegu zostali Paweł Dzięgielowski wśród mężczyzn oraz Monika Pieczka wśród kobiet. Najstarszym uczestnikiem imprezy był 74-letni Kazimierz Płachecki, a najmłodszymi bliźniacy Bartosz i Krzysztof Nowak. W biegu wystartowały również reprezentacje Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku oraz żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic oraz innych jednostek i służb mundurowych. Funkcję honorowych starterów obu biegów sprawowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”, którzy na co dzień rekonstruują oddział Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame „Bartka”. W sumie w biegach na obu dystansach wzięło udział niemal 500 zawodników i zawodniczek w wieku od 3 - 74 lat.

Podczas biegów Tropem Wilczym oprócz atrakcji związanych z bieganiem przygotowane zostały również przedsięwzięcia towarzyszące. Jednym z nich było spotkanie z Honorowym Uczestnikiem Tropem Wilczym w Żorach, 95-letnim Żołnierzem Wyklętym ppor. Stanisławem Leśko oraz synem żorskiego Żołnierza Wyklętego por. Wiktora Kani ps.” Felek” - Wiktorem Kanią. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też Rodzinna Gra Terenowa „Tropem Szarego Wilka” oraz rekonstrukcja partyzanckiej kuchni polowej, w której serwowana była m.in. pyszna grochówka.

Podczas imprezy rozstrzygnięty został również III Internetowy Konkurs Historyczny „Żołnierze Wyklęci – Wierni Przysiędze” im. por. Wiktora Kani ps. „Felek”, którego laureatką została Joanna Paruzel..

Organizację żorskiego biegu Tropem Wilczym wspierało około 70 wolontariuszy, wśród których byli m.in. harcerze z żorskich drużyn 16 DH „Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych, 1 ŚDH „Wigry” oraz zaprzyjaźnieni harcerze z ościennych miast. Impreza była współfinansowana przez Urząd Miasta Żory.

Fot. Mateusz Kowalczyk

 

Najnowsze:

Wielki finał Rajdowych Samochodowych Mistrzostwa Polski w Żorach

Wielkie emocje i ogromną radość najlepszych kierowców rajdowych w naszym kraju mogliśmy obserwować na żorskim rynku. W naszym mieście nagrodzeni zostali zwycięzcy 1. edycji Rajdu Śląska, który był finałową rundą rywalizacji w ramach Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Puchary na żorskiej Starówce odebrali też triumfatorzy czwartej rundy rywalizacji o tytuł Rajdowego Mistrza Śląska.

Wyróżnienia dla wybitnych uczniów i nauczycieli

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszym mieście ponownie nagrodzono najlepszych uczniów oraz nauczycieli. Uroczystość, która odbyła się w kinie „Na Starówce” była okazją do wręczenia stypendiów Prezydenta Miasta dla uczniów, a także medali i nagród dla szczególnie wyróżniających się nauczycieli.

Arkadiusz Tomaszewski wyróżniony za zasługi dla turystyki

Prezes miejskiej spółki Nowe Miasto – Arkadiusz Tomaszewski znalazł się w zaszczytnym gronie osób wyróżnionych za zasługi dla turystyki w naszym regionie. Wręczenie Dyplomów Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2017 roku odbyło się na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej, podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Ważna zmiana w zasadach segregacji odpadów

Już od początku listopada w naszym mieście będą obowiązywały zmienione zasady w zakresie selektywnej zbiórki odpadów.

Pełny atrakcji finał Rajdu Śląska w Żorach!

Najbliższy weekend będzie prawdziwym świętem dla miłośników sportów motorowych. Przed nami pierwsza edycja Rajdu Śląska, który w tym roku jest ostatnią rundą rywalizacji w ramach Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Najlepsi kierowcy rajdowi pojawią się na żorskim rynku, gdzie odbędzie się ceremonia nagrodzenia zwycięzców! Z tej okazji organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje nie tylko dla fanów motoryzacji.