Poznaliśmy laureatów nagrody Prezydenta i zwycięzców miejskich konkursów

Pierwsze w historii rozdanie Nagród Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury było punktem kulminacyjnym uroczystej gali, która w czwartek 8 października odbyła się w kinie „Na Starówce”. Nagrody wręczono też najlepszym fotografom i literatom startującym w konkursach miejskich.

Galę rozpoczęło wręczenie nagród w konkursach miejskich: literackim „Żorskie opowieści” i fotograficznym „Żory w obiektywie”. Ciekawe wyzwanie mieli przed sobą w tym roku mistrzowie pióra, których zadaniem, po raz pierwszy w historii konkursu, było napisanie bajki o maskotce naszego miasta, czyli Żorku. Do udziału w konkursie zgłoszono aż 41 prac, które spłynęły do nas m.in. z Rzeszowa, Krakowa, Żywca, Warszawy czy nawet z Brukseli. Oceną bajek zajęło się jury w składzie Waldemar Socha - Prezydent Miasta, Anna Ujma – Doradca Prezydenta, Bożena Dąbrowska – Naczelnik Wydziału Edukacji, Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, Wioleta Kurzydem – Redaktor prowadząca portalu tuŻory.pl, Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego oraz pracownicy Biura Promocji, Kultury i Sportu: Hanna Brocka-Fojcik, Elżbieta Swaczyj-Szmuk i Adrian Lubszczyk. W zgodniej ocenie jurorów zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Żorskie Opowieści” został Grzegorz Żak z Sulikowa, autor bajki pt. „Czysta Gichta”. Drugie miejsce zajęła żorzanka Iwona Stępień, za bajkę pt. „Starą Opowieść”, zaś na trzecim miejsce podium stanęła kolejna żorzanka Elżbieta Grymel, autorka bajki „Gdzie jest Żorek?”. Jury przyznało też dwa wyróżnienia: dla Ewy Hansel z Chorzowa oraz Agnieszki Bugajskiej z Żor.

Po tych, którzy czarują słowem przyszedł czas na nagrodzenie tych, którzy piękno chwili uwieczniają na fotografiach. W konkursie „Żory w obiektywie” 49 fotografii zgłoszonych przez 15 autorów oceniło jury pod przewodnictwem Waldemara Sochy, Prezydenta Miasta. W jego skład weszli: Anna Ujma – Doradca Prezydenta, Rafał Kalinowski – Prezes Żorskiego Klubu Fotografii KADR, Patryk Jezierski – wykładowca w Szkole Fotografii „Fotoedukacja” w Katowicach, Jakub Kozłowski – fotograf i pracownik Zespołu Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Żorach oraz pracownicy Biura Promocji, Kultury i Sportu: Elżbieta Swaczyj-Szmuk i Katarzyna Zdebel. Jurorzy nie mieli wątpliwości, że autorem najpiękniejszych zdjęć w tegorocznej edycji konkursu był żorzanin Wojciech Bęczarski! Oczarował on członków jury spojrzeniem na Żory z zupełnie nowej perspektywy. Drugie miejsce zajął nagradzany już wielokrotnie w konkursie mieszkaniec Żor - Dariusz Cybul za cykl zdjęć „Nasze Żory”. Na trzeciej pozycji uplasowała się Katarzyna Najberg za cykl „Woodstockowe Żory”. Warta uwagi jest wyjątkowa uniwersalność, jaką wykazała się Agnieszka Bugajska. Po wyróżnieniu za pracę literacką, otrzymała ona także wyróżnienie za cykl zdjęć pt. „Święto Ogniowe”.

Zebrana w kinie „Na Starówce” publiczność była tego wieczoru świadkiem wyjątkowego wydarzenia. Po raz pierwszy wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Oceny merytorycznej 15 złożonych wniosków dokonali: Anna Ujma – Doradca Prezydenta, Stanisław Ratajczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Jolanta Hrycak - Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory oraz Przemysław Smyczek – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Nagrody przyznano w trzech kategoriach.

Pierwszą nagrodę - w kategorii „twórczość artystyczna” - za szczególne osiągnięcia twórcze i oryginalny charakter swoich działań otrzymał wybitny muzyk, aranżer i dyrygent Lothar Dziwoki.

Za wspieranie talentów z Żor, a także zaangażowanie w edukację artystyczną Nagrodę Prezydenta Miasta Żory za osiągnięcia w kategorii „upowszechnianie kultury” otrzymała Zofia Mańka-Błaszczyk, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.

Trzecią z prestiżowych nagród, w kategorii „ochrona kultury”, za swoje zaangażowanie w utrzymanie, rozwój i promocję dorobku kulturowego naszego miasta otrzymała Zofia Przeliorz.

Prezydent Miasta Waldemar Socha wręczył także nagrodę honorową. Specjalną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w kategorii ochrona kultury otrzymał Zespół Śpiewaczy „Rojanki”.

Imprezę uświetnił koncert Big Bandu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Artyści zaprezentowali przede wszystkim standardy muzyki jazzowej, ale nie zabrakło też hitów muzyki popularnej, takich jak „Eye of the Tiger”.

Wszystkie prace laureatów tegorocznych i ubiegłorocznych konkursów „Żorskie opowieści” i „Żory w obiektywie” można podziwiać w wydanej przez Muzeum Miejskie książce pt. „Żorskie opowieści”. Książka jest już do nabycia w Punkcie Informacji Miejskiej w żorskim muzeum, przy ul. Muzealnej.

 

Gala rozdania nagród w obiektywie Jakuba Kozłowskiego

 

Zobaczcie nagrodzone zdjęcia

Wojciech Bęczarski

 

Dariusz Cybul, cykl zdjęć „Nasze Żory”.

 

Katarzyna Najberg, cykl „Woodstockowe Żory”.

 

Agnieszka Bugajska, cykl „Święto Ogniowe”

Najnowsze:

Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego

Od soboty 17 października w komunikacji miejskiej wprowadzono nowe ograniczenia obowiązujące zarówno w żółtej, jak i czerwonej strefie.

Aktualne zasady bezpieczeństwa na obiektach MOSiR Żory

Od 17 października na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa.

Ogłoszenie i oferta realizacji zadania publicznego pn. „Zaprojektuj przyszłość”

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach w sprawie zlecenia realizacji zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, zamieszczam na okres od 19 do 26 października 2020 r. ofertę realizacji zadania pn. „Zaprojektuj przyszłość” złożoną w trybie art. 19 a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, celem zgłaszania uwag.

Bezpłatne poniedziałki w Aquarionie ponownie zawieszone

W związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami od poniedziałku, 19 października ponownie zawieszona zostaje realizacja programu  „Bezpłatne poniedziałki dla mieszkańców” w Parku Wodnym Aquarion.

Koronawirus w Żorach – stan na 19.10.2020 r.

Informujemy, że obecnie (stan na 19.10.2020 r. godz. 10:30) w Żorach 204 osoby objęte są kwarantanną (spadek o 18 osób od piątku). Informujemy również, że od piątku potwierdzono 11 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że od początku epidemii do dziś w naszym mieście potwierdzono łącznie 909 przypadków zarażenia, a liczba aktywnych przypadków to obecnie 50. Od piątku w naszym mieście przybyło 2 ozdrowieńców, łącznie wyzdrowiało 848 osób. Liczba zgonów nie zmieniła się - z powodu koronawirusa zmarło 11 mieszkańców Żor.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.